Cytologia to badanie, które kobiety powinny wykonywać regularnie. Najczęściej odbywa się w ramach wizyty u ginekologa i według zaleceń, wskazane jest jego powtarzanie przynajmniej co trzy lata. Dlaczego jest ono aż tak istotne i czy wymaga specjalnych przygotowań?

Na czym polega cytologia?

Cytologią nazywa się mikroskopowe badanie komórek szyjki macicy. Jego główny cel to wykrycie komórek nowotworowych oraz stanów przedrakowych, więc choć jest badaniem krótkim i prostym do przeprowadzenia, to ma niebagatelny wpływ na zdrowie kobiety. Na cytologię nie jest potrzebne skierowanie, a cała procedura trwa raptem kilka minut – komórki są pobierane specjalną szczoteczką, co nie jest bolesne, ale u niektórych pacjentek może wywoływać pewien dyskomfort.

Badanie można wykonać m.in. w Lecznicy Onkologicznej Onkolmed, która oprócz klasycznej cytologii oferuje jeszcze cytologię cienkowarstwową LBC– różni się ona tym, że pobrany wymaz zostaje umieszczony nie na szkiełku mikroskopowym, tylko w pojemniku z płynem chroniącym pobrany materiał przed uszkodzeniem. Przebadane komórki klasyfikuje się do jednej z pięciu grup, numerowanych od 1 do 5, gdzie 1 oznacza prawidłowy stan komórek nabłonka, a grupa nr 5 dotyczy zaawansowanych zmian chorobowych.

 

Jak przygotować się do cytologii?

Badanie cytologiczne można wykonać w każdym gabinecie ginekologicznym. Na badanie nie należy przychodzić w trakcie miesiączki, a najlepszą porą na cytologię jest okres między 4 dniem od zakończenia krwawienia i 4 dniem przez rozpoczęciem kolejnej menstruacji. Nie powinno się też stosować na kilka dni przed planowaną cytologią żadnych leków dopochwowych, rekomendowane jest także wstrzymanie się na co najmniej dobę przed uprawianiem seksu.

 

Czy cytologię trzeba robić tylko przy podejrzeniu raka?

Cytologia rzeczywiście jest istotną częścią profilaktyki nowotworowej, ponieważ właśnie dzięki temu badaniu udaje się wykryć niepokojące zmiany. To jednak nie znaczy, że dopóki kobieta nie odczuwa żadnych dolegliwości, cytologia jest zbędna – wręcz przeciwnie, rak szyjki macicy często na początku nie daje żadnych zauważalnych objawów, i bez badania łatwo przeoczyć rozwój groźnej choroby.

Źródło: https://pacjent.gov.pl/artykul/cytologia-dlaczego-jest-tak-wazna

Cytologia – wskazania, przygotowanie, przebieg badania

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

14 + 14 =